Přínosy partnerské jógy

20.01.2019

Partnerská jóga sbližuje lidi prostřednictvím pohybu, hry, doteku a probouzí důvěru v druhého.

Přínosy partnerské jógy můžeme shrnout do několika bodů:

1.    Vytváření sdílených pohybů a pozic

Mnoho lidí si pod pojmem partnerská jóga představuje tzv. acro jógu, při které se dostáváme do náročných pozic, často nedostupných začátečníkům. Partnerská jóga je však především o "dávání a přijímání". Při acro józe létáme nad partnerem, při partnerské józe vytváříme spojení a dáváme partnerovi možnost prohloubit pozici tím, že mu nabídneme vlastní tělo. 

2.    Síla doteku

Ani ta nejjemnější látka nenahradí dotek druhého člověka. Dotek potřebujeme po celý náš život. Dotek nám přináší uklidnění a pocity vnitřního míru. Není nic neobvyklého, že dotek často může i spustit slzy štěstí. V partnerské józe se dotýkáme a učíme se přijímat doteky od druhých. Partner se nám stává fyzickou oporou a tento pocit se odráží i v psychické rovině.

3.    Větší posun ve vlastní praxi

Pokud na vás na lekci jógy instruktor přitlačil, např. dlaněmi, určitě jste si všimli, že jste se díky němu dostali mnohem hlouběji. Tělo se posunulo tak daleko, jak by se bez pomoci instruktora nedostalo. Při partnerské józe se do těchto "hloubek" dostáváte nejen vy, ale i váš partner, který naopak díky vašemu tělu intenzivněji prohlubuje svou pozici.

4.    Vzájemná fyzická a emocionální podpora

V partnerské józe není žádný "dárce" a žádný "příjemce" . Oba partneři jsou plně zakomponováni v zážitku, naladěni na sebe sama, na toho druhého, na pozici. Oba partneři jsou plně zapojeni, podporujíc jeden druhého a komunikujíc jeden se druhým. S partnerem sdílíme i komunikaci a pokud cítím, že se fyzicky blížím na hranice svých možností, partnera o tom uvědomím.

Karolina Racková