Musím odjet za jógou na Bali?

19.09.2018

Aroma vonných tyčinek, pokřikování dětí v zápalu hry, všude spousta zeleně a typických kvítků jepur. Tak si vybavuju severní část ostrova Bali. Klikaté silničky podél pobřeží vás zavedou až do vesničky Amed - právě sem se sjíždějí všichni potápěči, kteří prozkoumávají korály i své vlastní limity. Za svým koníčkem cestují tisíce kilometrů, protože jejich domovina neposkytuje takovou podívanou, jakou se můžete kochat v tropickém moři.

O několik kilometrů od Amedu, téměř v samotném středu ostrova, se nachází městečko Ubud. Od vydání knihy Jíst, meditovat, milovat se sem vydávají tisíce lidí praktikujících jógu. Přijíždějí z celého světa, aby si dopřáli intenzivní jógové lekce a společnost podobně smýšlejících lidí. Ochutnáte tu desítky stylů jógy a mezi lekcemi můžete posnídat ve francouzské kavárně, obědvat ve veganské jídelně a večer zakončit do italské pizzerie.

Zatímco potápěči přivezli techniku, aby zkoumali původní podmořskou faunu a flóru, jógový turismus zcela proměnil kus hinduistické kultury. V původně kulturním centru balijské kultury tak bohužel vyrostl gigantický byznys.

Praktikovat jógu uprostřed rýžového pole má jistě vyšší estetickou kvalitu než mezi paneláky. Nemusíme však jezdit na druhou polokouli, abychom objevili kus sebe. Ať je naše podložka rozložená v Praze nebo na Bali, praxe jógy se pokaždé odehrává v nás. A někdy je to větší exotika než prostředí tropického ostrova. :)

Monika Trojanová