Jógové tipy na léto

20.07.2019

Sezóna "Pitta" (rozumějte letní) je v plné síle a dominující element ohně upozaďuje jiné elementy jako jsou země, vzduch a éter a voda. Nadmíru prvku ohně můžeme osobně pociťovat jakožto tělesné přehřátí.

Je přirozené, že růst teploty v prostoru kolem nás způsobuje růst tepla uvnitř nás. Přebytek energie ohně, podporovaný teplým počasím má za následek nejen návaly horka, ale prostupuje i do mentální úrovně naší osobnosti. Z fyzických projevů můžeme pozorovat bušení srdce, kožní vyrážky, překyselení žaludku nebo střevní obtíže. Po mentální stránce se převaha Pitty v organismu projevuje jako podrážděnost, egoismus, soutěživost či netrpělivost.

Udržování Pitty v rovnováze znamená zklidňovat své tělo a mysl, ochlazovat se, a to nejrůznějšími způsoby. Na následujících řádcích vám přinášíme tipy z jógy a ayurvédy, které přispívají ke zmírnění pocitů nepohody právě v létě.

Tipy, jak vyrovnat Pittu v letním období:

  1. V jógové praxi klaďte důraz více na meditaci. Meditace Vám pomůže ztišit mysl a vyrovnat výrazné psychické pocity.
  2. Pozdrav měsíci je méně stimulující než Pozdrav Slunci, v horkých měsících tudíž vhodnější pro vaši praxi.
  3. Pránájáma zahrnuje dlouhé a pomalé nádechy a výdechy, např. Nádíšódhanu - střídavý dech, nikoliv rychlé techniky (např. Kapalabhátí).
  4. V jídle se vyhýbejte příliš kořeněným a slaným pokrmům. Vynechte pálivé papričky. V jídelníčku by měl převažovat dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.
  5. Vůně, které Vás v létě osvěží, jsou citrusové. Ovoňte si kůži éterickým olejem z pomeranče nebo citrónu.
  6. Provoňte si domov levandulí, která vás zrelaxuje a navodí pocity vnitřní harmonie.
  7. Z kosmetiky je skvělá růžová voda, kterou můžete používat kdykoliv během dne pro osvěžení pleti nebo odlíčení. Ráno i večer pečujte o svou pleť růžovým krémem.
Karolina Racková