Děti jsou jóga aneb o tom, jak jsem s dětmi začala žít jógu

01.06.2018

Věnováno dětem ke Dni dětí 📿

🎈Děti mě naučily neplýtvat časem. Dříve jsem měla spoustu času na všechno a spoustu času jsem také promrhala. Dnes se ale snažím plnohodnotně využít každý okamžik. Čas je něco, co se vám už nevrátí. Každý den věnuji určitý čas povinostem, určitý čas dětem a rodině, určitý čas sama sobě... Nedávno jsem došla jednomu procitnutí. Zkoušela jsem pocitově vybrat nejkrásnější okamžiky za posledních pár uplynulých let a musím přiznat, že mě až šokovalo zjištění, že nejkrásněji se mi nevzpomíná ani na cesty na Bali, ani do Thajska, ani do New Yorku, ani když děti odjížděly na týden k babičce :D ... ale zalehání s dětmi do postele a začtení se do dětských knih, mazlení se s mými nejbližšími a okamžiky, kdy jsme všichni spolu.

🐕Před dětmi jsem nedokázala vyjít z domu bez sluchátek v uších. Hudba mě doprovázela neustále. Myslím, že okamžiky vědomého ticha u mě byly velmi výjimečné. Po narození mé dcery jsem si začala uvědomovat krásu ticha. Uvědomovala jsem si, jak blahodárné je pro mé tělo, mysl i ducha zůstat chvíli bez jakéhokoliv zvuku. Cestování a poznávání světa mi pak potvrdilo domněnku, že ticho je opravdový luxus. Jako bych se našla v myšlence, že ticho není prázdné, je plné odpovědí .... I jako lektorka jógy si myslím, že není potřeba neustále při lekci mluvit, ale také nechat pár chvil ticha ..... umožnit lidem prožít si okamžiky jógy sami se sebou.

🎉Děti mě naučily nevyhýbat se problémům. V partnerských vztazích jsem vždy jednala podle aktuálního rozpoložení. Pokud se mi něco nelíbilo, prostě jsem se sebrala a odešla.... A klidně i několik dní o sobě nedala vědět. Když ale máte děti, musíte se i těm nejbolestivějším okamžikům v partnerském vztahu postavit čelem a řešit je. Už nejde utéci od problému, už v tom nejste sami. Už nemůžete být zbabělec, ani lenoch. Musíte začít přemýšlet o konstruktivním řešení problému. A pokud píšu konstruktivní řešení, myslím tím vyřešit ho konstruktivně jak s vaším partnerem, tak i sama se sebou.... Najít řešení tak, aby bylo dobré pro vztahy s okolím, i pro vás samotné. Vyřešit problémy do spokojenosti všech zúčastněných je daleko náročnější než problém potlačit nebo od něj utéci, ale přináší to nejsladší ovoce šťastného soužití. Dovolila bych si říci, že vztah není jen o tom se do druhého zamilovat a radovat se z krásných chvil, ale především o schopnosti dokázat řešit společně problémy, protože ty se časem objeví i v tom nejzamilovanějším vztahu.

Děkuji vám za to všechno, mé úžasné děti ...

Karolina  Racková